Kronik prostatit: belirtileri ve tedavisi

Prostat dokusunda üç ay veya daha uzun süre gözlenen inflamatuar süreçlere kronik prostatit denir. Hastalığın uzun seyri, kişiyi kronik evrenin başlangıcı haline getirir. İstatistikler, akut ve kronik prostatitin sıklıkla komplike üretritin arka planında ortaya çıktığını göstermektedir.

Kronik prostatitin ayırt edici bir özelliği, vakaların% 50-70'inde hastalığın belirgin semptomlarla kendini hissettirmemesidir. Vakaların yalnızca %20'sinde hastalar kronik prostatit formuna işaret eden belirtileri tanımlamaktadır. Geriye kalan erkek kategorisi yalnızca not alırhastalığın dolaylı belirtileridoğrudan prostatit ile ilgili değildir. Hem gençler hem de orta yaşlı ve yaşlı erkekler kronik prostatitten bağışık değildir.

Fiziksel aktivite eksikliği yaşayan, hareketsiz çalışan ve cinsel perhiz uygulayan kişiler prostatite yatkındır. Bu nedenle, zamanlarının çoğunu direksiyon başında geçiren kamyon sürücüleri, olumsuz faktörlerin etkilerini yaşarlar: hipotermi ve pelvik organlarda tıkanıklık. Temas sporları ve haltercilerin temsilcileri, prostat dokusunun mikrotravmasına eğilimlidir. Düşük cinsel aktivite sergileyen erkekler, prostat salgılarının durgunluğu nedeniyle bu nahoş hastalığın esiri olurlar. Prostat bezini etkileyerek kan veya lenf sıvısı yoluyla akut ve kronik prostatite, cinsel yolla bulaşan çeşitli enfeksiyonlara neden olurlar.

Kronik prostatit türleri ve aşamaları

Ürolojik uygulamada aşağıdakiler ayırt edilir:kronik prostatit formları:

 • Bakteriyel.Hastalığın nedeni, prostat bezine nüfuz eden bir enfeksiyon veya patojenik bakteride yatmaktadır. En yaygın olanı klamidyanın neden olduğu kronik prostatittir. Bu formun tehlikesi, zamanında tedavi edilmeyen bir erkeği bekleyen olası kısırlıkta yatmaktadır.
 • Bakteriyel.Bulaşıcı olmayan nitelikteki kronik prostatit. Kesin nedeni teşhis etmek oldukça sorunludur. Tipik olarak, bu tür prostatit, bireysel bir erkeğin prostatının anatomik özelliklerine bağlı olarak gelişir. Organın yanlış yapısı üretra üzerinde artan baskı oluşturur ve bu da sık sık idrar çıkışına neden olur. Otoimmün hastalıklar da prostat dokusunda dejeneratif değişikliklere neden olabilir.
 • Durağan.Konjestif kronik prostatit, prostatın tamamen boşalmaması ve aşırı kan kütlesi oluşması durumunda gelişir. Durgunluk inflamatuar bir tepki yaratır.
 • Sürekli pelvik ağrı sendromu.Bir adam perine bölgesinde sürekli, amansız bir ağrıdan şikayetçidir.
 • Asemptomatik.Kronik prostatit, inflamasyonun varlığına rağmen ağrı veya rahatsızlığa neden olmadan gizli bir biçimde ortaya çıkar.

Kronik prostatitin kendi gelişim aşamaları vardır.

 • Eksüdasyon aşaması.Prostatta hızlı boşalma ve keskin ağrı.
 • Alternatif sahne.Ağrılı hislerin yerini rahatsızlık, cinsel ilişki süresinde azalma ve sık idrara çıkma alır.
 • Proliferasyon aşaması.Tuvalete gitme isteğinin sıklığı artar ancak idrarın geçişinde sorunlar ortaya çıkar.
 • Skar değişikliklerinin aşaması.Sağlıklı prostat dokusunun sklerozu oluşur. Morfolojik dönüşümlerin bir sonucu olarak sakrum ve pubis bölgesinde ağırlık ortaya çıkar, idrar akışı zayıflar ve potens azalır. Orgazm sırasındaki duyumlar genellikle bulanıktır.

Nedenler

 • Enfeksiyon. Prostat bezine giren patojenik bakterilerin kaynağı kan ve lenfatik damarlardır. Ürolojik hastalıklar ve rektumdaki iltihaplanma, prostat dokusunun enfeksiyonu için bir önkoşuldur. Enfeksiyon yöntemleri:
  • Azalan- enfeksiyon, mikrop içeren idrarla birlikte beze girer.
  • Yükselen— Mikropların prostata girme yolu üretranın dış açıklığından başlar.
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azalması. Kronik prostatitin ana suçlularından biri zayıflamış bağışıklıktır. Bu, hipotermi, sık stresli durumlar, yetersiz beslenme ve kötü alışkanlıklarla kolaylaştırılır. Bağışıklık azaldığında vücut, prostatta iltihaplanmayı tetikleyen enfeksiyonlara açık hale gelir.
 • Zayıf dolaşım. Hareketsiz ve hareketsiz bir yaşam tarzı kronik prostatit ile yakından ilişkilidir. Bir erkeğin iç organ sistemleri fiziksel aktivite eksikliğinden muzdariptir: endokrin, kardiyovasküler, sinir. Pelvisteki kan mikrosirkülasyonu bozulur ve bu da prostat hücrelerinin hipoksisine neden olur.
 • Düzenli cinsel yaşamın olmaması.Hem samimi yaşamın reddedilmesi hem de aşırı cinsel aktivite prostat sorunlarına yol açmaktadır. Güçlü bir cinsel yapıya sahip olan birçok erkek, güçlü cinsel faaliyetlerde bulunur. Sık cinsel ilişkiden dolayı sinir sistemleri yorulur, hormonal bozukluklar ortaya çıkar ve ereksiyon giderek zayıflar. Eksik cinsel ilişki prostat sağlığına büyük zarar verir.
 • Kronik prostat yaralanmaları. Aşırı stres, titreme ve titreşim nedeniyle sıklıkla yaralanmaya maruz kalan prostatın yumuşak dokusu periyodik olarak iltihaplanabilir.
 • Transüretral prosedürlerEşzamanlı antibiyotik tedavisi olmadan prostat enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Üretral kateterBir erkeğin bir süre birlikte yaşamaya zorlandığı prostat enfeksiyonu da katkıda bulunur.

Kronik prostatit belirtileri

Kronik prostatitte prostat dokusunun iltihabı

Kronik prostatitin belirtileri farklılık göstermektedir. Kronik prostatitin dikkat çeken ilk belirtilerinden bazıları idrar yaparken ağrı ve cinsel fonksiyon bozukluklarıdır. Kural olarak, samimi alandaki sorunlar, bir erkeği bir doktorun yardımına başvurmaya zorlar. Pelvik bölgede rahatsızlık ve ağrı varsaüç aydan fazla bir süre boyunca düşmeyin, o zaman yüksek olasılıkla kronik prostatitten bahsedebiliriz.

Çoğu zaman ağrı sendromu perineal bölgeye yayılır, ancak rahatsızlık kasık ve kasık bölgesinde lokalize olabilir. Bir adam anüs, skrotum ve glans penisteki ağrıdan şikayetçidir. Ağrı lumbosakral bölgeye yayılır. Ağrı atakları uylukların iç kısımlarını kapsayabilir. Testislerden birindeki ağrı genellikle prostatit belirtisi değildir. Boşalma sonrası ağrı şikayetleri hastalığın kronik seyrine özgüdür.

Kronik prostatitin sık görülen semptomları arasında ayrıca artan terleme, soğukluk hissi ve perine bölgesinde titreme yer alır. Pelviste zayıf kan dolaşımı şunlara yol açabilir:cilt rengindeki değişikliklere.

Prostattaki inflamatuar sürecin kronikleşmesi tonunun bozulmasına yol açar. Bazı durumlarda prostatore gelişir. Bu patoloji ile uyarılma veya boşalma ile hiçbir bağlantısı olmayan bezin kendiliğinden salgılanması meydana gelir.

Kronik prostatit ile erkeklerde çoğunlukla sabahları penisten küçük pürülan veya berrak akıntı gözlemlenebilir. Bazı hastalar idrarlarında beyaz pullar veya iplikler bulurlar. İleri taşlı prostatitin bir belirtisi menide kan izlerinin bulunmasıdır.

Birçok hasta, libidoda azalma ve spontan ereksiyonlarda bozulma ile birlikte cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıktığını belirtmektedir. Hastaların çoğunda iktidarsızlık olduğunu belirtmekte fayda var.kritik bir çağrışım yok. Kronik prostatitin erken evrelerinde erkeklerde erken boşalma yaşanır ve bu durum zamanla zorlaşabilir. Bazı hastalar seks sırasında duyuların yoğunluğunda bir azalma olduğunu bildirmektedir. İdrara çıkma sorunları çoğunlukla doğası gereği tahriş edicidir.

Kronik prostatitli bir erkeğin biyolojik materyalinin teşhisi, prostat bezinin salgılanmasının niceliksel ve niteliksel bir ihlalini ortaya koymaktadır. Ejakülat parametrelerindeki morfolojik sapmalar nadiren erkek kısırlığıyla ilişkilidir.

Remisyon sırasında semptomların çoğu azalır ve ağrı azalır. Birçok erkek durumu kendi kendini iyileştirmeye bağlayarak sakinleşir. Ancak uygun tedavi olmadan prostattaki bulaşıcı odaklar devam eder ve alevlenme dönemindesemptomlar önemli ölçüde kötüleşirDüşük dereceli ateş devam ediyor.

Hastalığın teşhisi

Deneyimli bir ürolog için kronik prostatit tanısı koymak zor değildir. Buradaki en zor şey büyük olasılıkla kronik prostatite yol açan gerçek nedeni belirlemektir.

Teşhisi doğrulamak içinaşağıdaki prosedürleri uygulayın:

 • Parmak kullanarak rektal muayene.Bir erkeğin üroloğa ilk ziyareti sırasında dijital muayene yapılır. Prostat bezinin arkası rektumla temas halindedir, bu da anüsten bir parmak sokulduğunda prostatın durumunun değerlendirilmesini mümkün kılar. Bezin arka yüzeyinin palpasyonu, iltihaplı organın boyutunun ve şeklinin yanı sıra tutarlılığını ve ağrısını belirlemeyi mümkün kılar.
 • Prostat salgısının mikroskobik incelenmesi.Bir laboratuvar teknisyeni biyolojik materyali incelerken lökosit sayısında artış fark edebilir; bu, patojenik bakterilerin yayıldığı sinyalidir.
 • Bez salgısının kültürüRIF ve PCR yöntemleri kullanılarak besin ortamına, bakteri türüne ve antibiyotik direncine ilişkin bilgiler.
 • Sistoskopi.Mesane boşluğuna endoskopik görüntüleme sistemi cihazı yerleştirilir. Kronik prostatitin bu teşhis yöntemi, kanseri, sistiti ve mesane yaralanmalarını dışlamamızı sağlar.
 • Ultrason.Doktor, organın apse oluşumunu kaçırmamak için akut prostatit tedavisine başlamadan önce ultrason muayenesi önerebilir. Kronik prostatitten muzdarip erkekler için ultrason, taş ve kistleri tespit etmenin yanı sıra üretral basınç seviyesini değerlendirmek için de yapılır. Günümüzde rektuma bir sensörün yerleştirildiği transrektal ultrason daha etkilidir.
 • Üroflowmetrik tanı yöntemi.Bu şekilde idrar sürecinin göstergeleri incelenir: idrar çıkışının süresi ve hızı. 10-15 ml/s'nin üzerindeki bir hız üretranın açıklığının iyi olduğunu gösterir. Bu normun altındaki göstergeler, kronik prostatitin neden olduğu idrar kanalının zayıf açıklığını gösterir.

Kronik prostatit: tedavi

Her klinik vaka gerektirirtedavi rejiminin bireysel seçimi. Terapötik bir model seçerken hastalığın nedenleri, seyrin süresi ve ağırlaştırıcı faktörlerin varlığı dikkate alınır.

İlaç tedavisi:

 • Antibiyotikler. Antibakteriyel tedavi yalnızca prostatın prostat salgılarında veya idrarda tanımlanan bakteriyel bir ajanla enfeksiyonu durumunda endikedir. Florokinolon grubundan antibiyotikler reçete edilir. Tedavi iki ila sekiz hafta sürer. Antibakteriyel bir seyirden sonra, enfeksiyon faktörünün ortadan kaldırılması koşuluyla, semptomların tamamı sıklıkla kalır.
 • Alfa engelleyicilerMesane kaslarının hipertonisitesini azaltmak ve üretral basıncı stabilize etmek için erkeklere reçete edilir. Hastanın kas innervasyonunun bozulması ve pelvik taban kas distrofisi olması durumunda etkisizdirler.
 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar.Ağrı sendromlarını hafifletmeye yardımcı olun.
 • Seçici antidepresanlar.Erkeklere duygusal geçmişlerini iyileştirmek, kaygıyı ve kendinden şüpheyi gidermek için reçete edilir.
 • Hormonal ilaçlar.Antiandrojenler ve androjenler hormonal seviyeleri ayarlamak için kullanılır.
 • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar.Kanıtlanmış immün yetmezlik için reçete edilir.
 • Ürik asit seviye düzenleyicileri.Prostat bezinde kum ve taş varsa randevu haklıdır.
 • Vitamin kompleksleri.

Kronik prostatit tedavisinde yardımcı yöntemler

Bazı ürologlar, prostat üzerindeki fiziksel etkinin hastanın durumunu önemli ölçüde hafiflettiği görüşündedir. Ancak bu terapötik yöntemlerin çoğunun kontrendikasyonları vardır, bu yüzdenbelirli koşullar altında reçete edilir:

 • Prostat masajı.Akut idrar retansiyonuna neden olabileceğinden prostat hiperplazisinde kontrendikedir. Ayrıca masaj yaparak enfeksiyonu prostatın geneline yayabilir ve sepsise neden olabilirsiniz. Prostatta kistik oluşumlar veya toplardamar tıkanıklığı varsa masaj yapılmamalıdır. Bezi durgunluktan kurtarmak için boşalma sırasında doğal drenajın en iyi yol olduğu düşünülmektedir.
 • Mesane jimnastiği.Tedavi, mesanenin ve sfinkterinin kas tonusunu iyileştirmeyi amaçlayan bir grup özel egzersizden oluşur.
 • Damlatmalar.Tıbbi solüsyonların üretranın derinliklerine infüzyonu. İşlem çok acı vericidir ve sıklıkla komplikasyonlarla sonuçlanır.
 • Fizyoterapi.Prostatın transrektal ultrason, elektriksel stimülasyon, manyetoterapi ve fonoforez ile tedavisi pelvik taban kaslarının zayıf tonusu için faydalı olacaktır. Fizyoterapi hastanın durumuna yalnızca geçici bir rahatlama sağlar. Kalıcı bir etki ancak prostatitin nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra elde edilebilir.
 • Geleneksel tıp tarifleri.Kabak çekirdeği balı, at kestanesinin alkol tentürü ve diğer halk yöntemleri, ilgili hekime danışıldıktan sonra kullanılır.

Kronik prostatitin cerrahi tedavisi

Hangi patolojik sürecin prostatiti tetiklediği göz önüne alındığında, kullanıyorlartransüretral rezeksiyonprostat bezi. Açık cerrahinin yerini alan modern bir cerrahi tedavi yöntemidir. Oluşan prostat kistini boşaltmak için bir endoskop kullanılır ve salgıların çıkışının engellenmesi durumunda seminal veziküllerin cerrahi olarak düzeltilmesi yapılır.

Kronik prostatit tedavisi -Uzun süreçler, bir erkekten sabır ve dayanıklılık gerektirir. Hastalığın sizi şaşırtmasını önlemek için sağlığınızı izlemeniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz ve soğuk algınlığını zamanında tedavi etmeniz gerekir.