Prostatit için etkili ev tedavileri

Uzmanlar prostatitin prostatın inflamatuar bir lezyonu olduğunu söylüyor. İstatistiklere göre, bu patoloji ağırlıklı olarak 30 yaş ve üstü hastalarda tespit edilmektedir. Patoloji esas olarak pelvik yapılardaki durgunluğun arka planında gelişir. Genel olarak prostatit bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan olarak ikiye ayrılır. Pek çok erkek doktora acele etmiyor, ancak evde prostatit tedavisi için yöntemler arıyor. Bu yanlıştır, çünkü prostat iltihabı zaten evde tedavi edilebilmektedir, sadece bir üroloğa gitmeniz, muayene olmanız gerekir, ardından doktor, hastanın uygun rejime göre bağımsız olarak alabileceği gerekli ilaçları yazacaktır.

Prostatit tedavisine başlamadan önce bir üroloğa danışılması gerekir.

Çeşitli formlarda prostatit tedavisi

Prostatitin farklı kökenleri vardır ve bu nedenle tedaviye yaklaşımları da farklıdır.

 • Prostatın kronik iltihabı. Kronik prostat iltihabını tedavi ederken hipotermiden kaçınmak zorunludur, arzu ortaya çıkarsa kendinizi rahatlatmanız gerekir, buna tahammül edemezsiniz, ayrıca kabızlığı önlemek ve sabah jimnastik yapmak da gereklidir. Doktorlar genellikle antibiyotik, NSAID ve antidepresan gibi ilaçları reçete eder.
 • Bakteriyel form, bakteriyel patojenik mikroorganizmaların prostata nüfuz etmesi nedeniyle gelişir. Bu tür inflamasyonun karmaşık tedavisi, antibiyotiklerin (florokinolonlar, makrolidler veya penisilinler), NSAID'lerin, sakinleştiricilerin, α-blokerlerin vb. kullanımını içerir. Yağlı ve tütsülenmiş, baharatlı ve salamura, tuzlu ve işlenmiş yiyeceklerden, kahveden kaçınarak diyet tedavisi gereklidir. ve soda, alkol ve konserve yiyecekler.
 • Akut prostatit için tedaviye hemen başlanmalıdır. Akut patoloji durumunda evde prostatitin etkili tedavisi bir doktor tarafından reçete edilir. Bal ve kabak çekirdeği karışımından oluşan ilaçların ve topların alınmasını içerir. Akut durum düzeldiğinde masaj uygulamaları yapılabilir.
 • Konjestif prostatit evde oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Reçeteli ilaçlarla birlikte kabak çekirdeği ve kara mürver suyu, maydanoz tohumu kaynatma vb. alınması tavsiye edilir.

Prostatitin evde tedavisi oldukça mümkündür, ancak patolojinin alevlenmesini önlemek için bir ürologla ön konsültasyon hala gereklidir.

Prostatınızı evde nasıl tedavi edersiniz?

Prostatitin evde hızlı bir şekilde tedavi edilmesi için çok çeşitli ilaçlar kullanılır. Karmaşık terapi, şifalı bitkiler ve apiterapi, meyve suları ve losyonlar, banyolar vb. dahil olmak üzere geleneksel tıbbın yanı sıra ilaçların kullanımını da içerir. Halk ilaçlarına ek olarak, doğru teknikle hızlı bir şekilde yardımcı olan terapötik egzersizleri de unutmayın. prostat bezinin iltihabını ortadan kaldırır.

Prostatit tedavisi için terapötik egzersizler yapan bir adam

Patolojinin şekli, erkeklerde prostatitin evde tedavisine yönelik yaklaşımı doğrudan etkiler. Prostatit bakteriyel değilse, kronik bir formda ortaya çıkar ve bakteriyel kökenli iltihaplanma da akut bir seyir izleyebilir. Evde en uygun tedaviyi ancak bir doktorla birlikte ürolojik konsültasyondan sonra seçebilirsiniz. Pek çok uzman, prostatitin evde tedavisi için oldukça etkili halk ilaçları ve yöntemleri olduğunu kabul ediyor, ancak bunları ek yardım olarak kullanmak daha iyi. Prostatitle savaşmaya ve hastanın iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olurlar.

İlaçlar

Enfeksiyöz, bakteriyel nitelikteki prostatit için hastalara antibiyotik reçete edilir. Bu ilaçlar oldukça çeşitlidir, bu nedenle her hasta için prostatit için bir ilaç seçebilirsiniz. Şişlik ve spazmları ortadan kaldırmak için ilaçlar, ağrı kesiciler ve antiinflamatuar ilaçların yanı sıra iyileşmeyi hızlandıran ilaçlar da reçete edilir.

Prostatitin ilaç tedavisi genellikle yalnızca dahili kullanıma yönelik ilaçları değil, aynı zamanda fitiller ve mikro lavmanlar gibi topikal ajanları da içerir. Fitiller yapay olarak sentezlenir veya bitkiseldir; antibakteriyel veya antiinflamatuar aktiviteye sahip olabilirler. Prostatit için rektal fitillerin kullanılması çok uygundur. Sindirim sistemini bypass ederek doğrudan anüs içerisine yerleştirildikleri için mide ve karaciğer yapılarını olumsuz etkilemezler. Bu sayede hasta toksik etkilerden kaçınabilecektir.

Prostatitin evde mikroenma kullanılarak tedavisi daha az etkili değildir. Özel farmasötik solüsyonlar kullanabilir veya lavman karışımını kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kapsül veya tablet halindeki ilaçlar da kullanılır. Ayrıca evde prostatit tedavisi hormonal ilaçların ve immünomodülatörlerin, kas gevşeticilerin ve a-blokerlerin kullanımını içerir. Her ilacın kendi kontrendikasyonları vardır, bu nedenle kesinlikle ürologun önerdiği şekilde alınmalıdır.

Prostat iltihabı lavmanla tedavi edilebilir

Tıbbi infüzyonlar

Şifalı bitkilerin infüzyonları evde prostatit tedavisi için mükemmeldir. Pek çok faydalı tarif var.

 1. Fındık yaprakları ve kabuğu.Hammaddelerin demlenmesi ve bir saat boyunca kapağın altında bırakılması gerekir. Genç ağaçların kabuğunu ve yapraklarını kullanmak daha iyidir. Büyük bir kaşık ezilmiş hammadde için bir bardak kaynar su yeterlidir. İnfüzyon süzülür ve günde dört kez ¼ bardak alınır. Bu ilacı bir hafta kullandıktan sonra prostat bezinin iltihabının evde tedavi edilebileceği kanısındayız.
 2. Aspen kabuğu.Bu ilacı hazırlamak için erken ilkbaharda genç kavak ağaçlarının kabuğunu toplayıp fırında kurutmanız gerekir. Daha sonra 100 gr ezilmiş ağaç kabuğu 200 ml votkaya dökülerek her gün çalkalanarak karanlık bir dolapta 2 hafta bekletilir. Daha sonra ürün süzülür ve günde üç kez 100 ml suya 20 damla alınır. Tedavi süresi birkaç ay sürebilir.
 3. Çiçek açan Sally.Büyük bir kaşık doğranmış otları bir bardak kaynamış su ile dökmek ve 40 dakika boyunca sıkıca kapatılmış bir kapak altında bırakmak gerekir. İnfüzyon süzülür ve büyük bir kaşık kullanılarak günde üç kez içilir.
 4. Aloe ve bal.3-4 yaşından büyük yarım kilo aloe yaprağını öğütmeniz ve kütleyi yarım kilo balla karıştırmanız, iyice karıştırmanız gerekiyor. Daha sonra elde edilen karışıma yarım litre sek kırmızı şarap ilave edilerek 5 gün karanlık bir dolapta bekletilir. Bir ay boyunca evde prostat iltihabı için günde birkaç kez büyük bir kaşık alın.
 5. Evde prostatitten kurtulmanın başka bir yolu da almaktır.ginseng tentürü. Kök %50 alkol ile dökülerek en az iki hafta bekletilir. Bitmiş tentür her gün 20 damla alınır. İlaç uyku bozuklukları ve hipertansiyon için kontrendikedir.
Prostatit için infüzyon hazırlamak için şifalı bitkiler

Ek bir terapötik etki olarak, bu ilaçların evde prostatın inflamatuar patolojisinin tedavisine dahil edilmesi önerilir.

Prostatit için kaynatma

Prostatitin kaynatma gibi yöntemlerle tedavisi etkilidir. Şubelerden ilaç yapabilirsinizela. İnce genç dalları alıp üzerlerine kaynar su döküp yarım saat kaynatmanız gerekiyor. Düzgün hazırlanmış bir ilacın kırmızımsı kahverengi bir tonu olacaktır. Ortaya çıkan sıvı ağızdan alınmalı veya oturma banyosu için kullanılmalıdır.

Kestane gibi şifalı otların ve diğer bitki materyallerinin kaynatılması da faydalıdır. Taze kestane kabuklarını öğütüp kaynar su ile demlemeniz, içecekle birlikte kabı hamamda yarım saat ısıtmanız, ardından soğutmanız ve her gün çay yerine kaynatma almanız gerekir. Prostatit ayrıca olgun kestane ile de tedavi edilebilir. Kabuğu öğütmeniz, üç büyük kaşık ezilmiş ham maddeyi bir bardak kaynar suyla dökmeniz ve ardından 15-20 dakika kısık ateşte kaynatmanız gerekir. Bu ilacı yemeklerden önce büyük bir kaşıkla içmelisiniz.

Birçoğu bitkisel ilaçlarla başarıyla tedavi edilir. Örneğin, ayı üzümü, huş ağacı yaprakları ve civanperçemi karışımının kaynatılması. Karışımın büyük bir kaşığı üzerine kaynar su dökün ve çeyrek saat boyunca hamamda ısıtın, ardından süzün ve yemeklerden önce 2 büyük kaşık içirin. Hastalık ilaçlarla kontrol altına alınamıyorsa prostatit nasıl tedavi edilir? Dulavratotu kökü, at kuyruğu veya alıç, papatya çiçeği vb. kaynatmalarla vücuda yardım etmeniz gerekir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, prostat dokularındaki iltihabı hafifletmek için en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Bu ürün çinko bakımından inanılmaz derecede zengindir, bu da onu antiprostatik tedavide bu kadar etkili kılan şeydir. Erkeklerin her gün yemeklerden önce en az 30 tohum yemesi gerekir. Bu miktardaki kabak çekirdeği, prostat patolojileriyle mükemmel bir şekilde mücadele eden çinko elementinin günlük ihtiyacını içerir.

Kabak çekirdeği prostatitle mücadelede mükemmel bir çözümdür

Balkabağından tatlı hazırlamakta fayda var. Bunu yapmak için yarım kilo tohumu soymanız ve bir blenderde püre haline getirmeniz gerekir. Daha sonra tohum hamuruna 200 gr bal eklemeniz gerekir. Elde edilen karışımı fındık büyüklüğünde toplar halinde yuvarlayın ve buzdolabına koyun. Her sabah bu ev yapımı şekerlerden iki tane yemelisiniz ama hemen yutmanıza gerek yok; uzmanlar bunları yavaşça eritmenizi tavsiye ediyor. Bu tedavi prostat hastalıklarını önlemede mükemmeldir, prostatit ve diğer bez patolojilerini önlemek için yılda bir kez bir ay boyunca alınması tavsiye edilir.

Meyve suyu terapisi

Prostat iltihaplandığında, spesifik meyve suyu tedavisi patolojik semptomları mükemmel şekilde giderir. Meyve suları hazırlamak için meyve sıkacağı ve sebze gibi aletler kullanmanız gerekir. Taze sıkılmış ve doğal meyve suları tüketen hastalar, ürik asit birikintilerini aktif olarak ortadan kaldırır, bu da iltihaplanma sürecini hafifletmeye ve patojenik mikroorganizmaları gidermeye yardımcı olur. Erkek prostatına en şifalı ve faydalı olanlar şunlardır:

 • Havuç ve kabak suyu eşit oranlarda karıştırılır;
 • Mürver meyvesinden yapılan içeceğin 10 gün boyunca aç karnına 100 ml içilmesi tavsiye edilir;
 • Her gün içilmesi gereken kuşkonmaz suyu 0, 5 litre;
 • Her gün içilmesi gereken salatalık, havuç veya pancardan elde edilen sebze suları 0, 6 litre;
 • Yaban turpu veya taze turp suyu sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda prostat iltihabının gelişmesini de önler, günde herhangi bir meyve suyundan 2 yemek kaşığı almanız gerekir.

Doğal ve taze hazırlanmış meyve sularının tüketilmesi sonucunda kısa süreli hipertermik reaksiyonlar meydana gelebilir ancak birkaç gün sonra her şey normale dönecektir.

Maydanoz

Prostatit atağı nasıl hafifletilir? Maydanozun erkek sağlığına faydaları konusunda pek çok öneri var ve çok sayıda inceleme bu gerçeği doğruluyor. Düzenli maydanoz tüketimi, bir erkeğin normal cinsel fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olacak ve ayrıca prostat iltihabı sürecinin gelişmesini önleyecektir. Bu kadar yüksek bir terapötik ve profilaktik etki, baharatlı bitkinin bileşiminde çok sayıda mineral ve vitamin bileşeninin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Zaten yüz gram yeşillikte günlük iki doz askorbik asit ve retinol var.

Diyetteki maydanoz prostat iltihabının önlenmesine yardımcı olacaktır

Evde maydanozla prostatit nasıl tedavi edilir? Taze sebze salatalarına ekleyerek diyetinize kolayca dahil edebilirsiniz. Ve bazı şifalı bitkiler ondan meyve suyu yapmayı tavsiye ediyor. Tek doz için yeşilliklerden büyük bir kaşık meyve suyu sıkmak yeterlidir, içeceği günde üç kez yemeklerden önce yarım saat almalısınız. Ayrıca antiprostatik tedavide bitkinin tohumlarını toz haline getirerek kullanabilirsiniz. 4 yemek kaşığı tohum almanız, öğütmeniz, kaynar su (250 ml) dökmeniz, 15 dakika kısık ateşte kaynatmanız, bitmiş et suyu soğutulmalı, süzülmeli ve günde 5 defa büyük bir kaşıkla alınmalıdır.

Maydanoz köksapı prostatitin alevlenmesinde ilk yardım olarak kullanılabilir. İki kaşık hammadde alıp öğütmeniz, ardından bir bardak (0, 2 l) kaynar su dökmeniz gerekir. Karışımı bir kapakla örtün, 10 dakika kaynatın, soğutun ve süzün. 100 ml kaynatma almanız gerekir.

Prostatit için sarımsak

Sarımsak antioksidan özelliklere sahiptir; allisin ve fitositlerin varlığı sayesinde sarımsak bakteriyel mikroorganizmaları etkili bir şekilde yok eder, bu da prostatitin evde sarımsakla tedavisini oldukça verimli ve etkili hale getirir. Sebzede kükürt bileşiklerinin varlığı, inflamatuar süreçler üzerinde antibiyotik etki sağlar. Sarımsak ayrıca hücresel düzeyde bağışıklık süreçlerini harekete geçirerek vücudun prostat iltihabına karşı direncini güçlendirir. Sebze aynı zamanda doğal bir antiviral ajandır, dolayısıyla enfeksiyonun erkek vücuduna girmesini önler ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sebze kültürü vasküler aktiviteyi iyileştirmeye yardımcı olur, pelvik tıkanıklığı önler, prostatit gelişimini önler. Sarımsak kursu genellikle bir ay sürer ve bulaşıcı sürecin yok edilmesine dayanır. Ürün, fitositlerin varlığı sayesinde patojenik mikroplarla etkili bir şekilde baş eder. Hastalığı 400 ml kaynar su ve 5 diş sarımsaktan hazırlanan infüzyonla tedavi ediyoruz. Karanfilleri doğrayıp üzerine kaynamış su döküp 12 saat kapalı bekletmeniz gerekiyor. İnfüzyonu yemeklerden önce çeyrek bardak almalısınız.

Prostatitin sarımsakla tedavisi hızlı bir pozitif sonuç verir

propolis

Propolisin prostatit tedavisinde kullanılması inanılmaz derecede faydalıdır. Bunu nasıl alabilirsin?

 • Rektal fitiller arı tutkalından yapılır.
 • 10 gr propolisin 30 ml alkolle dökülmesi ve periyodik olarak çalkalanarak 10 gün bekletilmesi gerekir.
 • İnfüzyon süresi bittiğinde, kapta alkolsüz kahverengi bir sıvı kütle kalana kadar propolis-alkol karışımını ateşte buharlaştırmanız gerekir.
 • Daha sonra 20 gr tereyağı ekleyip karışımı hamamda homojen bir kütleye getirmeniz gerekiyor.
 • Artık geriye kalan tek şey, folyoya sarılıp buzdolabında saklanan mumlar (10 adet) oluşturmaktır.

Fitiller ile tedavi 20 gün boyunca gerçekleştirilir. Geceleri anüse bir fitil yerleştirmeniz gerekir. Daha sonra 10 günlük bir ara verirler ve ardından terapi sürecini tekrar ederler. Propolis fitilleriyle tedavi edilen prostatit genellikle oldukça hızlı bir şekilde ortadan kalkar ve uygun önleme ile asla geri dönmez.

Doktorların tavsiyeleri

Herhangi bir ürolog, hastayı herhangi bir halk ilacı veya ev ilacı kullanmadan önce ona danışmanız gerektiği konusunda uyaracaktır. Bu önlem, hastanın hangi prostatit formunu geliştirdiğini, hangi ilaçların ve ev ilaçlarının en etkili olduğunu tam olarak anlamak için gereklidir.

Doktorlar pek çok bitkinin prostatit hastalığına faydalı olduğunu inkar etmiyor çünkü bunların erkek genitoüriner sistemi üzerinde iyileştirici etkisi var. Prostat iltihabı için doktorlar huş ağacı ve sarı kantaron, at kuyruğu ve yaban mersini, meyan kökü ve sicim önermektedir. İncelemelerle de doğrulandığı gibi bu bitkiler antiinflamatuar ve idrar söktürücü etkilere sahiptir. Maydanoz ve melisa, solucan otu ve papatya, peygamber çiçeği ve beşparmakotu cinsel işlevlerin yeniden sağlanması için faydalıdır.

Önleme

Prostat iltihabını tedavi etmek için ev yöntemlerini aramamak için önlemeye dikkat etmeniz gerekir. Daha çok koşmak, yürümek ve sabah egzersizleri yapmak çok faydalıdır. Tanışmak için hangi egzersizlerin en iyi ve nasıl yapılacağına dair bir video izleyebilirsiniz.

Hipotermi ve soğuk algınlığından kaçınmak gerekir. Sert bir yatakta uyumak daha iyidir ve alkol ve sigarayı tamamen bırakmalısınız. Daha önce akut prostatitten rahatsız olduysanız, bağırsak hareketlerinin düzenliliğini sürekli izlemeniz gerekir. Zamanında tedavi ile akut inflamasyon tamamen iyileşir, ancak hastalık ilerlediğinde kronikleşir, bu nedenle bir adam periyodik olarak alevlenmeler ve nüksetmelerden endişe duyar. Bu nedenle prostatitin sağlık sorunlarının ilk ipucunda tedavi edilmesi gerekir, o zaman komplikasyonlar sizi rahatsız etmeyecektir.